Elementy eksploatacyjne w samochodach. Co należy wymieniać i jak często?

W gestii każdego użytkownika samochodu leży obowiązek dbania o stan techniczny używanego pojazdu. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo na drodze dla wszystkich uczestników ruchu, a także wydłuża żywotność auta. Powinniśmy regularnie kontrolować stan elementów, które ulegają naturalnemu zużyciu. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat, z którymi powinien zaznajomić się każdy kierowca.

1. Układ hamulcowy

Można powiedzieć, iż jest to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Należy szczególnie uważnie dbać o jego właściwy stan techniczny. Pomoże nam to uniknąć przykrych niespodzianek na trasie. Głównym punktem naszego zainteresowania będą tutaj klocki hamulcowe. Stan ich zużycia możemy badać na kilka sposobów. Ułatwione zadanie mają właściciele samochodów, w których konieczność wymiany klocków jest sygnalizowana przez układ elektroniczny.

Klocki hamulcowe firmy Delphi

W tym przypadku odpowiednia kontrolka zaświeci się, jeśli będą one wymagały wymiany. W przeciwnym razie pozostają nam metody oceny wizualnej stanu klocków. Możemy jej dokonać podczas wymiany kół, poprzez sprawdzenie głębokości rowka kontrolnego na okładzinie. Jeśli nie jest on już widoczny, należy niezwłocznie dokonać wymiany klocków. Często o takiej potrzebie sygnalizuje nam także specyficzny pisk słyszalny w czasie wciskania hamulca, a także efekt wibracji lub skręcania kół. Wszelkie niestandardowe zachowania samochodu w czasie hamowania powinny być dla nas sygnałem do odwiedzenia warsztatu samochodowego.

2. Olej silnikowy

Niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej czystości i poziomu oleju silnikowego. Jego rolą jest zmniejszenie tarcia między pracującymi elementami, utrzymanie właściwej temperatury, a także zabezpieczenie przed korozją. W niektórych modelach występują czujniki informujące kierowcę o konieczności wymiany oleju. W innych wypadkach należy dokonać jego wymiany co rok, a w przypadku dużej eksploatacji auta co 10 000 km. Należy systematycznie kontrolować stan oleju za pomocą bagnetu, ponieważ jego brak może wywołać fatalne skutki dla naszego silnika. Wraz z wymianą oleju należy jednocześnie wymienić na nowy także filtr.

3. Akumulator

Tutaj sprawa wydaje się oczywista. Bez sprawnego akumulatora po prostu w pewniej chwili możemy nie odpalić samochodu. Jeśli nasz samochód odpala coraz dłużej, a moc świateł ulega pogorszeniu, są to podstawowe symptomy sygnalizujące konieczność wymiany akumulatora. W akumulatorach nowszego typu znajduje się wskaźnik informujący o właściwej jego pracy, konieczności naładowania lub wymiany. W akumulatorach starszego typu należy sprawdzić jego napięcie woltomierzem.

Akumulator samochodowy firmy Bosch

4. Filtr powietrza

O konieczności jego wymiany możemy dowiedzieć się, dzięki takim symptomom jak spadek mocy czy zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Zaniedbanie regularnej wymiany tego filtra może skutkować zmniejszeniem żywotności silnika, a także uszkodzeniem cylindrów i tłoków. Należy dokonywać jego wymiany co rok lub – w przypadku wysokiej eksploatacji pojazdu – co 15 000 – 20 000 km. 

Samochodowy filtr powietrza

Jak widzimy, elementów podlegających systematycznej eksploatacji nie jest wiele, a ich regularna wymiana pozwoli nam na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drodze oraz pomoże uniknąć kosztownych napraw pojazdu.

Dodaj komentarz